Warsztaty edukacyjno-kulinarne

W dniach 14-16 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjno-kulinarne dla uczniów klas 2-5, prowadzone przez panią dietetyczkę. Warsztaty te zostały zorganizowane w ramach Programu dla szkół z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w którym nasza szkoła bierze aktywny udział.
Zajęcia miały na celu promowanie zdrowej diety oraz zwiększenie świadomości na temat pochodzenia, uprawy i produkcji owoców, warzyw oraz produktów mlecznych. Podczas warsztatów uczniowie poznali również zasady przeciwdziałania marnotrawieniu żywności oraz sposoby właściwego postępowania z odpadami spożywczymi.

Czytaj dalej „Warsztaty edukacyjno-kulinarne”

„Płock na 6”

„Płock na SZÓSTKĘ” to projekt, dzięki któremu uczniowie klas IV płockich szkół podstawowych uczą się historii naszego miasta. Dziś średniowiecznym szlakiem podążali uczniowie klasy 4a razem z wychowawcą  ze Szkoły Podstawowej nr 17. Padło wiele interesujących pytań i uwag, co bardzo nas cieszy. Czekamy na kolejne spotkania z uczniami płockich szkół. Projekt dofinansowany został ze środków Miasta Płocka.

Czytaj dalej „„Płock na 6””

Nasza szkoła wzięła udział w Programie Akademia Lubella 

Celem programu była edukacja młodzieży na tematy odżywiania, gotowania oraz zero waste. Akademia Lubella uczy nie tylko komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, ale również prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem jedzenia, doceniania samodzielnego przygotowywania posiłków, a także odkrywania radości płynącej z tworzenia „domowej restauracji” – miejsca wspólnego gotowania i celebrowania posiłków.
Program skierowany był do klas VI-VIII szkół podstawowych.
Uwieńczeniem naszych działań jest uzyskany CERTYFIKAT dla szkoły uczestnictwa w programie. Mamy nadzieję że dobre nawyki żywieniowe pozostaną w naszych głowach na zawsze. 

Czytaj dalej „Nasza szkoła wzięła udział w Programie Akademia Lubella ”

Zawody pływackie klas7-8

10 kwietnia nasza drużyna pływaków z klas 7 – 8 w składzie: Filip Pesta, Filip Piórkowski, Rafał Lichocki, Lena Adamkiewicz, Lena Żmijewska, Kamila Żołek, reprezentowała szkołę na zawodach Płockiej Ligi Sportu. Zawody odbywały się na pływalni Miejskiej Jagiellonka i brali w nich udział uczniowie płockich szkół podstawowych. Do przepłynięcia były dystanse 50 metrowe stylem klasycznym, grzbietowym, dowolnym oraz sztafeta 6×25 stylem dowolnym. Filip Pesta zdobył srebrny medal na dystansie 50 stylem klasycznym poprawiając swój rekord życiowy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj dalej „Zawody pływackie klas7-8”

Rajd „Do Miejsc Pamięci Narodowej”

W dniu 12 kwietnia 2025 członkowie koła turystycznego „Kościuszkowcy” wyruszyli na trasę rajdu. Spotkaliśmy się o godz. 9.00 pod szkołą i komunikacją miejską wyruszyliśmy na miejsce zbiórki na pętlę autobusową przy ul. Mazura. Zapowiadał się piękny, słoneczny dzień. Odwiedziliśmy miejski cmentarz przy ul. Gościniec. Nasza trasa liczyła 6 km. Wędrowaliśmy lasem zachwycając się budzącą się przyrodą. W czasie trasy wyszukiwaliśmy oznak nadchodzącej wiosny.

W rajdzie zajęliśmy I miejsce. Już nie możemy się doczekać kolejnej wędrówki.  

Czytaj dalej „Rajd „Do Miejsc Pamięci Narodowej””

Rozstrzygnięcie konkursów „Poznajemy Ojcowiznę” oraz „Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie”

W dniu 12 kwietnia, w Otwocku odbyło się podsumowanie trzech konkursów organizowanych przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Konkursy zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Z nieukrywaną radością informujemy, że w Mazowieckim Konkursie „Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie” nasza szkoła zdobyła wyróżnienie, a w Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym Województwa Mazowieckiego „Poznajemy Ojcowiznę”  uczennica klasy 8a Lena Adamkiewicz II miejsce.

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Czytaj dalej „Rozstrzygnięcie konkursów „Poznajemy Ojcowiznę” oraz „Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie””

Fomo, jomo, momo, a może foji?

11 kwietnia klasa 7b wraz z wychowawcą uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej.

Nie ma cię w internecie? Nie istniejesz! To hasło zna nie tylko każdy nastolatek, ale także osoby dorosłe. Otacza nas wirtualny świat i coraz częściej dzielimy się w sieci swoim życiem. Podpatrujemy co dzieje się u naszych znajomych czy tzw. „celebrytów”. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiły się nowe zjawiska społeczne takie jak fomo, jomo, momo i foji ściśle powiązane z naszym podejściem do „bycia” w Internecie. Wszyscy uczestnicy spotkania deklarowali, że brak dostępu do Internetu nie jest dla nich problemem, lecz nikt nie odważył się podjęć wyzwania polegającego na rezygnacji z używania smartfona czy komputera przez jeden dzień.

Po tak dużej dawce wiedzy na temat naszego podejścia do treści zawartych w Internecie, uczniowie dla odprężenia uczestniczyli w zabawach z wykorzystaniem magicznego dywanu.

Zainteresowanym, krótko wyjaśniamy powyższe pojęcia.

FOMO (Fear of Missing Out) – obsesyjnie sprawdzasz posty, reagujesz na każdy dźwięk telefonu, nieustannie publikujesz coś w mediach społecznościowych, non-stop przeglądasz nagłówki newsów, mimowolnie sięgasz po telefon w każdej wolnej chwili, jesteś 24/7 online.

MOMO (Mystery of Missing Out) – rodzaj paranoi związanej z rzeczami, które nas omijają w mediach społecznościowych. Osoby dotknięte MOMO czują niepokój, kiedy ich znajomi nie zamieszczają nowych wpisów w mediach społecznościowych. Zakładają, że wszyscy bawią się wspaniale i robią tak ciekawe rzeczy, że nie mają czasu ich relacjonować. Niektóre osoby boją się nawet, że inni nie chcą im pokazać co robią, ponieważ ich nie lubią.

FOJI (Fear of Joining In) – to strach przed włączeniem się w bieg wydarzeń, szczególnie na portalach społecznościowych. Lęk, że zamieszczone zdjęcia, komentarze czy posty nie spotkają się z zainteresowaniem innych użytkowników. Obawa, że nie będą wystarczająco ciekawe, nikt ich nie polubi i nie skomentuje.

JOMO (Joy of Missing Out) – to czerpanie radości z bycia poza światem wirtualnym. Nie musisz porównywać się do wizerunków wykreowanych przez innych w mediach społecznościowych. Zamiast sprawdzać co dzieje się online, poczytaj książkę, idź do teatru, kina, na rolki, do klubu fitness, spotkaj się ze znajomymi i wycisz telefon. Wybór należy do ciebie.

Źródło https://cik.uke.gov.pl/news/fomo-momo-i-inne-problemy-naszych-czasow,175.html

Czytaj dalej „Fomo, jomo, momo, a może foji?”

Dziennikarski MAM TALENT- edycja II

10.04.25 r. odbyła się II edycja dziennikarskiego MAM TALENT, zorganizowana przez  członków koła humanistyczno-dziennikarskiego. Profesjonalne rówieśnicze jury oceniało występy koleżanek i kolegów, którzy prezentowali na szkolnej scenie swoje uzdolnienia. Były występy wokalne, taneczne, kabaretowe i rysowanie członków jury. Zwyciężył skecz rodziny Kowalskich.

To było wyjątkowo udane popołudnie.

Czytaj dalej „Dziennikarski MAM TALENT- edycja II”

Akcja „BądźMY Oryginalni!” Projektantów Dobrostanu w Płocku z wielkim sukcesem!

Spotkanie profilaktyczne BądźMy Oryginalni. Na scenie z napisem Adamo Rudnik występ artysty.

7 kwietnia 2025 roku w Płocku odbyła się wyjątkowa odsłona ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „BądźMY Oryginalni!”, zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z płockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała klasa 7b. Spotkanie, zorganizowane w sali koncertowej Szkoły Muzycznej, dostarczyło uczestnikom ogromu emocji, inspiracji i pozytywnej energii.

Czytaj dalej „Akcja „BądźMY Oryginalni!” Projektantów Dobrostanu w Płocku z wielkim sukcesem!”

Dzień w Toruniu

W dniu 9 kwietnia klasa 3a i 3b wybrały się na wycieczkę do Torunia. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Planetarium. Takiej atrakcji nie mogło zabraknąć w mieście wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Seans pt: „Kosmos” wyświetlany był na sferycznym ekranie, który otaczał widownię. Następnie udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Mimo braku słońca dostrzegliśmy uroki Starówki. Muzeum  Żywego Piernika również nas zachwyciło. Była to interaktywna forma poznawania historii Torunia oraz udział w wypieku własnoręcznie zrobionych pierników. Po smacznym obiadku wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną. 

Czytaj dalej „Dzień w Toruniu”

II Międzyszkolny konkurs recytatorski „Polscy Poeci Dzieciom”

Dnia 7 kwietnia 2025 roku troje uczniów z naszej szkoły, wzięło udział w II Edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Polscy Poeci Dzieciom” pod honorowym patronatem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, organizowanym przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku.

Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie wrażliwości na piękno literatury, kształcenie umiejętności wyrazistej interpretacji i ciekawej prezentacji tekstu poetyckiego oraz wyrabianie „zdrowej” rywalizacji.
Uczennica klasy 4b Zofia Cichocka zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy wygranej.

Czytaj dalej „II Międzyszkolny konkurs recytatorski „Polscy Poeci Dzieciom””

4a w Teatrze Dramatycznym

Scena spektaklu "Pchła Szachrajka"

W ramach projektów Kulturalna Szkoła na Mazowszu – klasa 4a razem z wychowawcą odwiedziła Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Pierwszy spektakl, który obejrzeliśmy to Bajka Jana Brzechwy – pt. „Pchła Szachrajka”. Drugi to „Przygody Koziołka Matołka” – Kornela Makuszyńskiego. Oba spektakle wywołały wśród dzieci mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji. Kontakt z prawdziwymi bohaterami i ich gra aktorska spowodowały, że chętnie wybierzemy się do Teatru kolejny raz. To były wspaniale spędzone chwile. 

Czytaj dalej „4a w Teatrze Dramatycznym”

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tradycje Wielkanocne”

4 kwietnia 2025 r. w Pracowni Kolor i Forma, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tradycje Wielkanocne”. Na tegoroczną edycję nadesłano 1422 prace plastyczne ze 100 placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych z całego kraju. Młodzi twórcy wykazali się znajomością tradycji wielkanocnych, a także ciekawych technik plastycznych. Na konkurs oprócz prac malarskich czy rysunkowych nadesłano także prace przestrzenne: pisanki, palmy, stroiki, koszyczki, makiety scen rodzajowych i wiele innych form plastycznych.

Czytaj dalej „Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tradycje Wielkanocne””

Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Jeden z prowadzących akcję "BądźMy oryginalni" na tle białego napisu

Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, do Płocka zawita ogólnopolska akcja „BądźMY Oryginalni!” – jedno z najgłośniejszych wydarzeń profilaktyczno-psychoedukacyjnych tej wiosny! Realizowane pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej.

Organizatorem wydarzenia jest Agencja Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Projektanci Dobrostanu” – unikalna inicjatywa tworzona przez psychologów i specjalistów, którzy z pasją i oddaniem działają na rzecz dobrostanu dzieci i młodzieży.

Czytaj dalej „Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!”

Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Płocku

Dnia 2 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy 2c – Julia Jarzyńska i Aleksander Przystawski – reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Płocku „Znam moje miasto”, zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Płocku.
Nasi reprezentanci wykazali się doskonałą znajomością historii, zabytków oraz współczesnych realiów naszego miasta, zdobywając II miejsce w rywalizacji z uczniami z innych płockich szkół.
Serdecznie gratulujemy Julii i Aleksandrowi tego wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj dalej „Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Płocku”

Klasa 1b w Muzeum Mazowieckim

3 kwietnia klasa 1b uczestniczyła w zajęciach  „W pracowni mistrza – rzeźba”, w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Zajęcia były dobrą okazją do przyjrzenia się rzeźbom. Dzieci poznały różne techniki ich tworzenia i dowiedziały się, jakimi narzędziami operują artyści. Przyjrzały się podstawowym materiałom, takim jak: gips, drewno, kamień, i poznały  pojęcia przydatne w pracy artysty.
W części warsztatowej uczniowie wykonali proste figurki z gliny, masy solnej lub masy porcelanowej.

Czytaj dalej „Klasa 1b w Muzeum Mazowieckim”

Wiosenna edycja akcji „Kwiaty za elektrograty!” zakończona

28 marca zakończyliśmy szkolną zbiórkę zużytych baterii w ramach akcji CASTORAMY „Kwiaty za elektrograty”. Dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej pozyskaliśmy kwitnące bratki, które stały się ozdobą naszego szkolnego ogródka.

Dziękujemy wszystkim za odzew i włączenie się do naszego przedsięwzięcia.

Organizatorzy

Czytaj dalej „Wiosenna edycja akcji „Kwiaty za elektrograty!” zakończona”
Skip to content