11 kwietnia klasa 7b wraz z wychowawcą uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej.
Nie ma cię w internecie? Nie istniejesz! To hasło zna nie tylko każdy nastolatek, ale także osoby dorosłe. Otacza nas wirtualny świat i coraz częściej dzielimy się w sieci swoim życiem. Podpatrujemy co dzieje się u naszych znajomych czy tzw. „celebrytów”. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiły się nowe zjawiska społeczne takie jak fomo, jomo, momo i foji ściśle powiązane z naszym podejściem do „bycia” w Internecie. Wszyscy uczestnicy spotkania deklarowali, że brak dostępu do Internetu nie jest dla nich problemem, lecz nikt nie odważył się podjęć wyzwania polegającego na rezygnacji z używania smartfona czy komputera przez jeden dzień.
Po tak dużej dawce wiedzy na temat naszego podejścia do treści zawartych w Internecie, uczniowie dla odprężenia uczestniczyli w zabawach z wykorzystaniem magicznego dywanu.
Zainteresowanym, krótko wyjaśniamy powyższe pojęcia.
FOMO (Fear of Missing Out) – obsesyjnie sprawdzasz posty, reagujesz na każdy dźwięk telefonu, nieustannie publikujesz coś w mediach społecznościowych, non-stop przeglądasz nagłówki newsów, mimowolnie sięgasz po telefon w każdej wolnej chwili, jesteś 24/7 online.
MOMO (Mystery of Missing Out) – rodzaj paranoi związanej z rzeczami, które nas omijają w mediach społecznościowych. Osoby dotknięte MOMO czują niepokój, kiedy ich znajomi nie zamieszczają nowych wpisów w mediach społecznościowych. Zakładają, że wszyscy bawią się wspaniale i robią tak ciekawe rzeczy, że nie mają czasu ich relacjonować. Niektóre osoby boją się nawet, że inni nie chcą im pokazać co robią, ponieważ ich nie lubią.
FOJI (Fear of Joining In) – to strach przed włączeniem się w bieg wydarzeń, szczególnie na portalach społecznościowych. Lęk, że zamieszczone zdjęcia, komentarze czy posty nie spotkają się z zainteresowaniem innych użytkowników. Obawa, że nie będą wystarczająco ciekawe, nikt ich nie polubi i nie skomentuje.
JOMO (Joy of Missing Out) – to czerpanie radości z bycia poza światem wirtualnym. Nie musisz porównywać się do wizerunków wykreowanych przez innych w mediach społecznościowych. Zamiast sprawdzać co dzieje się online, poczytaj książkę, idź do teatru, kina, na rolki, do klubu fitness, spotkaj się ze znajomymi i wycisz telefon. Wybór należy do ciebie.
Źródło https://cik.uke.gov.pl/news/fomo-momo-i-inne-problemy-naszych-czasow,175.html











