Strona główna   >   O nas   >   Świetlica

Świetlica

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

Nasza świetlica czynna jest od 7:00 do 16:00 

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Monika Linowska
p. Paweł Machała
p. Anna Wiśniewska
p. Beata Wojtalewicz

GODZINY PRACY WYCHOWAWCÓW ŚWIETLICY     2023/2024

Nazwisko i imięponiedziałekwtorekśrodaczwartekpiątek
Kowalczyk Magdalena9.45 – 10.45 12.00 – 13.307.00 – 9.0011.30 – 12.30 13.45 – 16.0010.00 – 12.457.00 – 10.00
Linowska Monika7.00 – 9.45 10.45 – 13.009.00 – 14.007.00 – 11.45 12.30 – 13.4511.00 – 16.0011.00 – 16.00
Machała Paweł13.30 – 16.0011.15-16.0010.45 -11.4513.30 – 15.3010.00 – 12.45
Wiśniewska Anna13.30 – 16.00 12.30 – 13.00    11.30 – 13.30
Wojtalewicz Beata 7.00 – 9.3013.30 – 14.00

Z życia świetlicy 2023/2024 

Kwiecień w świetlicy

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”… to przysłowie wyjątkowo sprawdziło się w tym roku. Mieliśmy takie dni, gdy bawiliśmy się na podwórku nawet w krótkich rękawkach. Gdy było zimno, to sporo czasu spędzaliśmy bawiąc się w wymyślone zabawy– projektowanie i budowanie z różnorodnych klocków. Sporo czasu spędziliśmy grając w gry planszowe, które chyba nigdy się nie nudzą.

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia był doskonałą okazją do rozważań jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, higiena osobista – to tematy, które zajmowały nas przez wiele dni.
W Dniu Książki kształtowaliśmy nawyki codziennego czytania i szanowania książek.
22 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia tematyczne z okazji Dnia Ziemi.
Z tej okazji przygotowaliśmy piękne dekoracje tematyczne. Uczniowie wzięli także udział w zajęciach dotyczących ekologii i dbania o naszą planetę. Przygotowaliśmy piękne prace oraz kolorowanki. Wspólnie wykonaliśmy plakat, który będzie przypominał nam o tym, jak ważna jest dla nas nasza planeta Ziemia.

W ostatnich dniach kwietnia dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć poświęconych tematyce patriotycznej. Dowiedziały się, dlaczego pierwsze trzy dni maja są ważne dla naszej historii oraz włączyły się w ich obchody, wykonując prace plastyczne z patriotycznymi akcentami.
Zajęcia świetlicowe to również czas zabawy, który pozwala na rozwijanie swoich umiejętności i zainteresowań.

Marzec w świetlicy

Miesiąc marzec w naszej świetlicy obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.
Początek miesiąca rozpoczęliśmy od doskonalenia umiejętności redagowania i składania życzeń. Powstało wiele przepięknie zaprojektowanych kart okazjonalnych oraz kolorowych bransoletek z koralików. Okazją do tej tematyki był obchodzony 8 marca Dzień Kobiet.

W marcu wspólnie szukaliśmy oznak wiosny, którą radośnie przywitaliśmy 21 dnia miesiąca. Dzieci opowiadały jakie zwierzętach budzą się wiosną z zimowego snu, wymieniały rośliny i zwierzęta, które zwiastują nadchodzącą wiosnę. Wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej Uczniowie zapoznali się z tradycją topienia marzanny oraz obrzędami, które kultywowane są różnie w różnych regionach naszego kraju. Wyjaśnialiśmy sens przysłowia „W marcu jak w garncu”. Razem z nadejściem wiosny poznawaliśmy wiosenne kwiaty. Zaznajomiliśmy się z chronionymi gatunkami roślin. Powstało wiele kwiecistych prac plastycznych.

W marcu mówiliśmy o znaczeniu zdrowia i czynników warunkujących prawidłowy rozwój. Zwróciliśmy uwagę na właściwe odżywianie, higienę osobistą oraz uprawianie sportu.

Pod koniec miesiąca zaczęliśmy przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Poznaliśmy tradycje wielkanocne, spędziliśmy czas na rozmowach i wykonywaniu prac plastyczno-technicznych dotyczących świąt. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy związane z tematyką wiosenną. Oglądaliśmy filmy i prezentacje multimedialne dotyczące zmian zachodzących w zachowaniu roślin i zwierząt. Rozwijaliśmy umiejętność czytania poprzez czytanie wierszy i utworów dla dzieci.

Styczeń i Luty w świetlicy

Styczeń w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od powitania Nowego 2024. Podczas rozmów poznawaliśmy marzenia i cele na nowy rok, a na dekoracjach pojawiły się prace przedstawiające „świat w bieli”. Dzieci słuchały bajek i analizowały morał bajki. Rozwiązywały rebusy i przysłowia o Nowym Roku.

Ze względu na zbliżające się ferie zimowe wiele zajęć dotyczyło bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych. Dzieci dowiedziały się, jakich zachowań należy unikać i jak postąpić w sytuacji zagrożenia. Po powrocie z ferii najmłodsi zaczęli przygotowania do zabawy karnawałowej. Samodzielnie projektowali karnawałowe stroje, wykonywali maski, a także tańczyli w rytm swoich ulubionych przebojów. Wychowawcy świetlicy zorganizowali dla uczniów klas I-III Bal Karnawałowy. Przebrane w różne kostiumy i maski dzieci świetnie się bawiły przy muzyce. Były tańce, zabawy i konkursy. Odbyły się bardzo ciekawe zajęcia „Magiczne rysunki”- czyli malowanie na mleku. Zabawa plastyczna połączona z eksperymentowaniem.

9. lutego, na całym świecie, uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić go również w świetlicy. Dzieci stworzyły plastyczny projekt swojej wymarzonej pizzy z ulubionymi dodatkami. Nasze świetliczaki włączyły się również w obchody walentynek. Rozmawiały o przyjaźni i wzajemnej życzliwości, sklejały serca z papieru i wspólnie kolorowały  walentynkowe obrazki.

Świętowaliśmy również Dzień Kota. Uczniowie zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi życia kotów dzikich i domowych, dowiedzieli się czym należy prawidłowo karmić te zwierzęta, usłyszeli o najbardziej spektakularnych kocich rekordach. Rozmawialiśmy na temat znanych kotów występujących w bajkach telewizyjnych, książkach i reklamach. Na koniec powstały piękne prace plastyczne W ramach Dnia Dinozaura dzieci czytały książeczki o tych stworzeniach oraz samodzielnie sklejały dinozaury z papieru. W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z długopisem 3D. Jest to specjalna technologia oparta na drukarce 3D, dzięki której można rysować w trój wymiarze i tworzyć przestrzenne, kolorowe rzeźby. Zajęcia z użyciem długopisów 3D są ciekawą alternatywą w doskonaleniu wielu umiejętności, ale przede wszystkim, dają dzieciom chwile wytchnienia od codziennych zajęć, doskonalą sprawności manualne, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, rozwijają pojęcie przestrzeni, wyrabiają cierpliwość, uważność i staranność, a także integrują grupę podczas wspólnego tworzenia.

Miesiąc luty był czasem, w którym w sposób szczególny rozwijano empatię i przyjaźń. W ramach zajęć pojawiło się wiele zabaw integracyjnych. Uczniowie opisywali swojego najlepszego przyjaciela, rozmawiali o tym czym jest i jaką rolę w naszym życiu odgrywa koleżeństwo i przyjaźń. Wspólnie zastanawialiśmy się również nad tym, co zrobić, aby mieć i być dobrym kolegą i koleżanką.

W świetlicy szkolnej nie zabrakło czasu na wspólne zabawy, rozgrywki w warcaby, gry planszowe. Największą popularnością cieszyły się nowo zakupione klocki konstrukcyjne oraz zajęcia z długopisem 3D.

Grudzień w świetlicy szkolnej

Na początku grudnia wychowawcy zabrali dzieci na wirtualną wyprawę w głąb ziemi, czyli do kopalni węgla kamiennego. Świetliczaki obejrzały animację o pracy górników. Barbórka czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia. W tym dniu górnicy zakładają swoje galowe mundury górnicze, których jednym z głównych elementów jest górnicze czako czyli nakrycie głowy, galowa „czapka” górnicza. I to właśnie czapka było głównym tematem zajęć plastycznych. 

Górnicy musieli szybko ustąpić miejsca kolejnemu ważnemu gościowi, który zawitał do nas  6 grudnia.  Wówczas świetlicę opanowały małe i duże Mikołaje. Dzieci poznały historię Mikołaja. Wychowawcy  ponownie zabrali dzieci na wycieczkę, ale tym razem była to wyprawa w okolice koła podbiegunowego. Świetliczki dowiedziały się, że prawdziwy Święty Mikołaj mieszka w Laponii na kole podbiegunowym, a jego dom znajduje się niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. 

Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek – nie tylko w języku polskim. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami. Na dekoracjach bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaj, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby.

Wyniki szkolnego konkursu „Na Kartkę Bożonarodzeniową”

I m – Piwońska Julia 3a

II m – Zatorski Patryk 2a

III m – Kowalska Kornelia 2a

wyróżnienie – Stańczak Filip 3b

Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody będą wręczane na zabawie karnawałowej dla uczniów klas I-III.

Listopad w świetlicy szkolnej

Oj, działo się

Listopad upłynął nam w świetlicy szkolnej szybko i wesoło. Zajęcia były przekrojem jesiennej pory roku przeplatanej różnymi świętami: małymi i dużymi, ważnymi, mniej lub bardziej znanymi…

Na początku miesiąca rozmawialiśmy o naszym zdrowiu – poznaliśmy aktywności prozdrowotne, prawidłowe nawyki higieniczne oraz produkty żywnościowe, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Zajęcia uświadomiły uczniom, że styl życia i nawyki żywieniowe jakie prezentujemy od najmłodszych lat wpływają na nasze dorosłe życie.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był okazją do  zabaw w odgadywanie zaprezentowanych postaci, a także innych zabaw ruchowych. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Mój ulubiony bohater bajek” . Każdy opowiedział o swojej ulubionej postaci z bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe oraz zabawy ruchowe.

Świętując  rocznicę Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

W listopadzie przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Postanowiliśmy uczcić ten dzień również w świetlicy.

Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które – traktowane z przymrużeniem oka – wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów.

Październik  w świetlicy szkolnej

W pierwszym tygodniu października rozwijaliśmy wiedzę na temat DRZEW. Uczniowie poznali ich rolę w przyrodzie i życiu człowieka, zapoznali się ze sposobami ich ochrony oraz doskonalili znajomość gatunków drzew i liści. Nie zabrakło także rozmów na temat darów jesieni i zachęcaniu uczniów do spożywania zdrowego śniadania: owoców i warzyw. Kolejnym powodem do świętowania były obchody Dnia Edukacji Narodowej. W czasie naszych zajęć podkreślaliśmy rolę nauczycieli w poznawaniu świata oraz znaczenie pozostałych pracowników szkoły.
Rozwijając postawę ciekawości poznawczej oraz zainteresowanie wybranymi krajami europejskimi, wzbogacaliśmy wiedzę na temat Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy wiadomości o tradycji,  symbolach, kulturze i życiu ludzi w Wielkiej Brytanii.

25 października 2023 w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt zwany popularnie „Dniem Kundelka”. Nie mogliśmy pominąć tego nietypowego dnia w naszej świetlicy. Z tej okazji rozmawialiśmy o tym, jak prawidłowo opiekować się psem. Dowiedzieliśmy się kim jest wolontariusz i na czym polega jego praca. Poznaliśmy pozycje obronne w momencie ataku agresywnego psa. Wszystkie nasze aktywności w świetlicy miały związek z pieskami. Opowiadaliśmy sobie o swoich psiakach – naszych przyjaciołach. Wysłuchaliśmy opowiadania o dzielnym piesku, R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” oraz wiersz R. Ragana „Przyjaciele”.

Na zakończenie miesiąca poruszaliśmy tematykę związaną z pamięcią o zmarłych. Rozmawialiśmy na temat poszanowania miejsc pamięci oraz tradycji palenia zniczy. Poznaliśmy także sylwetki sławnych Polaków z przeszłości.

W tym roku szkolnym bierzemy udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.       W październiku zapoznawaliśmy uczniów z następującymi utworami: Bracia Grimm „O rybaku i złotej rybce”, Cz. Janczarski „Słowa dla naszej pani”,  J. Tuwim „Wszyscy dla wszystkich”,  R. Pisarski fragmenty książki „O psie, który jeździł koleją”, A. Borawiecka „Bajka o lwie, strusiu i dwóch papugach”, Tom Justyniarski  fragmenty książki pt. „Psie Troski”,  Bajka S. Żbikowskiego pt. „Mądre jabłko”.

Wrzesień w świetlicy szkolnej

Wrzesień w świetlicy upłynął pod znakiem zasad jakie należy przestrzegać. Dzieci zapoznały się z Regulaminem Świetlicy,  wzięły udział w rozmowach na temat bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej.

Poznaliśmy zasady poruszania się po drogach, przejściach dla pieszych, chodnikach oraz odpowiednim zachowaniu na placu zabaw.
Pierwszoklasiści poznawali się wzajemnie, wspólnie brali udział w zabawach integrujących grupę rówieśniczą i wykonywali liczne prace plastyczne. Gdy tylko pogoda na to pozwalała dzieci miały okazję bawić się na boisku szkolnym i placu zabaw.

15 września Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Tego dnia dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Są na skrzydełkach biedronki, zdobią kapelusz muchomora. Wspólnie bawiliśmy się z kropką, z kropek powstały piękne kropeczkowe obrazki, które zawisły w Galerii Naszych Prac.

Dnia 23 września 2023 r. dzieci ze świetlicy szkolnej przywitały Panią Jesień. Świetliki pięknie wypowiadały się, za co kochają tę porę roku. Pierwszy dzień jesieni upłynął w naszej świetlicy pod znakiem wesołej zabawy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przywitać jesień i cieszyć się z jej nadejścia, gdyż przynosi nam swoje dary i ubiera świat pięknymi kolorami.

28 września dzieci w świetlicy szkolnej obchodziły „Światowy Dzień Jabłka”. Uczniowie podczas zajęć plastycznych, muzycznych, sprawnościowych z jabłkiem w roli głównej poznawały ciekawe wiadomości na temat jabłek. Była to akcja prozdrowotna mająca na celu zachęcanie uczniów do spożywania owoców, jako źródeł wielu witamin oraz wyrabianie wśród nich nawyków zdrowego odżywiania.

W świetlicy szkolnej pod ogólnym hasłem „Eko kodeks” odbywały się zajęcia o ekologii, które miały na celu naukę pozytywnych nawyków związanych z dbaniem o środowisko. Dzieci dowiedziały się, jak żyć w bardziej świadomy sposób, z poszanowaniem otaczającej przyrody. Poznały zasady segregacji śmieci, sposoby ograniczania zużycia wody i prądu, używania produktów ekologicznych jako środków czystości, utylizacji sprzętów AGD. Podczas burzy mózgów zastanawiały się, co możemy zrobić, aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny pt. „Nasza planeta Ziemia” i mieli okazję wypowiedzieć się na temat działań proekologicznych wdrażanych przez nich w życiu na co dzień.

Pani Monika przeprowadziła zajęcia w ramach ogólnopolskiej kampanii  o tematyce historycznej mającą na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. „BohaterOn w Twojej Szkole”.

Wrzesień zakończyliśmy radosnym świętowaniem Dnia Chłopaka.

Świetlica szkolna oraz stołówka – ważne informacje rok szk. 2023/2024 

Szanowni Państwo,

Bardzo proszę o składanie Kart Zgłoszenia Dziecka do Świetlicy Szkolnej, w nieprzekraczalnym terminie do 8 września 2023 r.

Dokumenty będą dostępne w świetlicy oraz u wychowawców klas od 4 września 2023r.

Kartę Zgłoszenia Dziecka do Świetlicy Szkolnej należy wypełnić i oddać do świetlicy. Bardzo prosimy o rzetelne wypełnienie wszelkich danych, co pozwoli nam na zapewnienie bezpieczeństwa Państwa pociech w optymalnym stopniu.

Świetlica szkolna przeznaczona jest w szczególności dla uczniów, którzy ze względu na czas pracy rodziców przebywają dłużej w szkole.

Uczeń może zostać objęty opieką świetlicy szkolnej dopiero po złożeniu Karty Zgłoszenia.

Zapisy na obiady będą odbywały się od 4 do 6 września  u pani intendent w pokoju nr 9 godz. od 8.00 do 15.00,
od 7 września 2023 r. od 8.00 – 10.00 lub po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym z intendentem szkoły pod nr tel. 243662570.

Jednocześnie informujemy, że stołówka zacznie funkcjonować od 7 września 2023 r.

Koszt jednego obiadu 6 zł.

Przerwy obiadowe

kl. I – IV    –  11.30 – 11.45

kl. V – VIII   12.30 – 12.45

Skip to content