Wycieczka do Sochaczewa

W dniu 5 czerwca uczniowie z klasy 1 a i 1 b wybrali się do Sochaczewa na wyjazdową lekcję muzealną w pociągu Retro. Na początku dzieci zwiedzały Muzeum Kolei Wąskotorowej. Pani przewodnik przybliżyła dzieje sochaczewskiej kolei na tle historii tego miasta od okresu poprzedzającego jej ufundowanie, poprzez aspekty związane z budową linii oraz jej funkcjonowaniem w okresie przed- i powojennym, aż po otwarcie oddziału Muzeum Kolejnictwa wraz z funkcjonującą do dziś koleją muzealną.

Dzięki lekcji mieliśmy szansę zapoznać się z rolą, jaką wąskotorówka odegrała w historii lokalnej oraz najciekawszymi przykładami taboru i infrastruktury tej kolei. Potem podróżowaliśmy do Puszczy Kampinowskiej. Pociąg był prowadzony przez lokomotywę spalinową. Urokliwa trasa pociągu liczyła 18 km i dostarczała niezapomnianych wrażeń. Z okien pociągu można było zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończył swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Potem był krótki spacer po puszczy i ciekawa opowieść pani przewodnik o faunie i florze tego miejsca, a po nim czas na odpoczynek w Osadzie Puszczańskiej. Po ciekawej lekcji przyszedł czas na pyszną pizzę w Sochaczewie. W dobrych humorach, z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do Płocka.

Skip to content