#Laboratorium Przyszłości – styczeń 2023 II

Cyna, topnik i kalafonia, czyli warsztaty lutowania dla początkujących

Lutowanie jest nieskomplikowaną metodą łączenia ze sobą różnych rodzajów materiałów przy użyciu niewielkiej ilości stopu metalu, zwanego lutem, oraz podgrzewanego ręcznego narzędzia, zwanego lutownicą. Proces ten jest bardzo prosty, ale wymaga cierpliwości i precyzji. Przekonali się o tym uczniowie uczestniczący w warsztatach tworzenia biżuterii. Umiejętność lutowania umożliwiła im bowiem nie tylko kreatywnie spędzić czas w szkole, ale także samodzielnie połączyć metalowe elementy, które nadały ich biżuterii niepowtarzalny i rozpoznawalny charakter.


Warto tutaj zwrócić uwagę, że nie jest to typowo męskie zajęcie. Z powodzeniem z tematem poradziły sobie dziewczynki, jak i chłopcy, a zdobytą na zajęciach wiedzę mogli wykorzystać podczas lutowania różnorodnych elementów ozdobnych.
Warsztat tworzenia biżuterii był to czas ciekawych rozmów odnośnie właściwości metali i ich cech, ale także spora dawka wiedzy i ciekawostek. Bowiem dla każdego stworzenie oryginalnego, jedynego na świecie kompletu biżuterii to wielka radość i satysfakcja. Wszystkie potrzebne materiały i pomoce wykorzystane podczas zajęć zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Skip to content