#Laboratoria Przyszłości maj 2023

Prawdziwa sztuka żyje

Tradycja „żywych obrazów” sięga końca XVIII wieku. Ich istota polegała na wyborze tematu i stworzeniu „stop-klatki”, czyli scenki patriotycznej, rodzajowej, mitologicznej lub religijnej, która trwała tak długo, jak długo udało się stać jej twórcom w bezruchu i ciszy.  Żywe obrazy traktowano jako zabawę salonową, urozmaicenie balów i przyjęć. W XIX wieku trafiły na deski teatrów, uświetniały parady i festyny, krzepiły serca podczas uroczystości patriotycznych. Do tworzenia „żywych obrazów” wykorzystywano zarówno dzieła malarskie jak i sceny z literatury pięknej.


Chcąc przywołać klimat XIX wiecznych salonów, uczniowie koła twórczości postanowili odtworzyć reprodukcję dzieła Vincenta van Gogha ,,Siewca”. Tworząc ,,żywy obraz” sami przygotowali scenografię, zgromadzili rekwizyty, dobrali strój oraz odpowiednie ustawienie. Nie było to łatwe zadanie, gdyż elementy scenografii i kostiumy wymagały specjalnego odtworzenia zgodnie z duchem epoki i wizją malarza.
Wiele pomysłów, burzliwe narady oraz kilka gorączkowych prób poprzedziło ostateczny obraz. Efekt swojej pracy uczniowie zaprezentowali podczas Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno – Scenograficznego „Obrazy z życiem” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Brwinowie pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Nasza kompozycja osiągnęła sukces przechodząc do ścisłego finału, który odbył się 12 maja 2023 roku w Brwinowie. Konkurencja okazała się nie do pokonania, ale z dumą wróciliśmy do domu bogatsi o doświadczenie i pewni, że za rok sięgniemy po zwycięstwo.
Ta przygoda, to jeszcze jeden dowód na to, że sztuka wcale nie musi być nudna. Ta prawdziwa wciąż żyje, ponieważ pobudza naszą wyobraźnię i wrażliwość. Potrafi „przenieść” nas w całkowicie inny świat. Bo jak twierdził Pablo Picasso ,,Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy się dorośnie”.
Efekty wspólnej twórczej pracy można podziwiać dzięki uczestnikom koła fotograficznego. Młodzi ludzie, dokumentując przebieg prac przy tworzeniu żywego obrazu, wykorzystali sprzęt multimedialny zakupiony w  ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Skip to content