#Laboratoria Przyszłości – kwiecień 2023

„Biało-czerwony” patchwork, czyli jak uczniowie SP 17 szyli Flagę Polski

Patchwork to metoda szycia, w której z połączonych małych elementów materiału powstaje większa całość. To technika, która wymaga dokładności i precyzji na każdym kroku. Dawniej szycie tkanin z kolorowych skrawków materiału było standardem, angażującym kilka pokoleń kobiet. Dziś szycie patchworków to artystyczne wyzwanie i przyjemne hobby dla wytrwałych.

Coraz częściej angażują się w nie także chłopcy czy mężczyźni. Z rękodzieła ludowego patchwork awansował do rangi prawdziwej sztuki. Uczniowie naszej szkoły, na lekcjach techniki, postanowili podjąć to wyzwanie i uszyć patchworkową Flagę Polski. Początki okazały się bardzo mozolne: bowiem odmierzanie każdego kawałka materiału i wycinanie nożyczkami kolejnych elementów, wymagało wiele cierpliwości. Jednak przy odrobinie wytrwałości i ogromnej pracy udało się wyczarować cudowny projekt, którego nie powstydziłaby się nawet wytrawna krawcowa.
Patchworkowa Flaga ma wymiary 3 na 6 metrów, jest wykonana z kilkunastu białych i czerwonych kawałków materiału.
Podczas zajęć wykorzystano sprzęt i niezbędne podczas szycia materiały pasmanteryjne, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Skip to content