Jak jabłko zainspirowało humanistów

Wszystko zaczęło się  od rozmów na temat jesieni. Nieoczekiwanie niepozorne jabłko stało się inspiracją dla twórczych działań uczniów z koła młodych humanistów i koła humanistyczno-dziennikarskiego. Pomysły przerodziły się w projekt realizowany od października do listopada.

Dzieci odkryły obecność jabłka w literaturze w postaci  biblijnej Księgi Rodzaju, mitu o sądzie Parysa i baśni o królewnie Śnieżce. Efektem tych poszukiwań stały się scenki dramowe, w których uczniowie wcielali się w bohaterów poznanych historii. Humaniści  tropili związki frazeologiczne związane z jabłkiem, poznawali  słynne dzieła malarskie wykorzystujące motyw tego dobrze znanego w Polsce owocu. Dzięki tym odkryciom i pomysłowości p. Edyty Reńskiej powstał „żywy obraz” będący autorską  interpretacją dzieła Henryka Siemiradzkiego pt. „Sąd Parysa”. Spotkanie z książką kucharską zaowocowało wypiekiem własnoręcznie przygotowanych pysznych szarlotek, które umiliły jesienne spotkania uczniów na zajęciach dodatkowych.

Dodaj komentarz

Skip to content