Toaleta to nie śmietnik

9 i 10 kwietnia uczniowie klas I-II uczestniczyli  w zajęciach „Toaleta to nie śmietnik” w ramach kampanii  edukacyjno-informacyjnej Wodociągów Płockich. Prowadząca w bardzo przystępny sposób uświadomiła młodych odbiorców, jak duże znaczenie ma to co wrzucamy do naszych toalet. Poinformowała, że wiele osób wciąż traktuje toaletę jak kosz na śmieci. Do kanalizacji trafiają śmieci, które powinny zostać poddane segregacji i o ile to możliwe recyklingowi. Inne śmieci niż nieczystości sanitarne i papier toaletowy wrzucone do toalety mogą zapychać nie tylko sedes, ale również rury w budynku, co może doprowadzić do cofnięcia ścieków, zalania mieszkania i być przyczyną poważnej i nieprzyjemnej awarii. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem ogromnej ilości śmieci w ściekach odprowadzanych z naszych gospodarstw domowych. Są to m.in. pieluchy, patyczki do uszu, waciki kosmetyczne, chusteczki nawilżane.

Są one główną przyczyną zatykania pomp w przepompowniach ścieków oraz tworzą sploty uniemożliwiające swobodny przepływ ścieków. Dużym problemem jest również pożywienie wrzucane do toalet, powodujące zatory i namnażanie się szczurów w kanałach przesyłających ścieki. Spółka chce uświadamiać mieszkańców naszego miasta jak ważne jest umiejętne i odpowiedzialne korzystanie z sieci sanitarnej.  Co miesiąc z sieci kanalizacji sanitarnej „Wodociągi Płockie” Sp. Z o.o. wyjmują ponad 59 ton skratek (największych zanieczyszczeń mechanicznych) co w roku daje ponad 709 ton!
Podsumowanie zajęć polegało na wylosowaniu z pudełka przedmiotu i określeniu czy powinien trafić do toalety czy też należy poddać go segregacji. Na zakończenie uczniów odwiedziła maskotka Wodociągów Płockich – wydra o imieniu Lutra, z którą każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie.

Skip to content